Myszków – atrakcje

Gdzie jest Myszków?

Myszków jest miastem położonym na Śląsku, w którym żyje nieco ponad 30 tysięcy ludzi. Należy on do powiatu myszkowskiego. To urokliwe miejsce na drodze pomiędzy Częstochową a Katowicami. Miasto słynie z wielu atrakcji oraz miejsc wartych zobaczenia – zarówno w jego obrębie, jak i okolicach. Warto zatem odwiedzić to miejsce, ponieważ jest to bardzo ważny przystanek Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Myszków co zobaczyć

Myszków – co warto zobaczyć?

Jedna z zabytkowych budowli to Pałac Augusta Schmelzera. Inaczej nazywany jest Pałacem Fabrykanta i dla wielu mieszkańców znany jest właśnie z powszechnej nazwy. Został on wybudowany w 1895 roku, a obecnie mieści się w nim restauracja.

Do niewątpliwie pięknych zabytków położonych w Myszkowie należy Kościół św. Stanisława. Został on wybudowany w latach 1908-1936. Wrażenie robi przede wszystkim położona przy frontowych drzwiach 60-metrowa wieża. Jeśli chodzi o wnętrze, to znajdują się w nim zabytkowe witraże. Kościół posiada również jeden z największych marmurowych ołtarzy w Polsce.

W dzielnicy Mijaczów położona jest Kaplica Narodzenia Pana Jezusa. Szacuje się, że została wybudowana na przełomie XVII i XVIII wieku. W 1790 roku była częścią nieistniejącego już pałacu Joachima Borowskiego. Jest wykonana z kamienia wapiennego, który na zewnątrz nie został otynkowany.

Wszystkie osoby, które odwiedzają Myszków z dziećmi, mogą wybrać się na Dotyk Jury. To miejsce położone w dzielnicy Światowit, w którym znajdują się plac zabaw, boiska do gry oraz otwarta siłowania. Wszystko to położone jest na spokojnym, leśnym terenie. Umieszczona jest tam także plenerowa scena, na której odbywają się koncerty w ramach zakończenia lata. Z kolei w dzielnicy Mijaczów znajduje się Park Michałów. To położony przy ul. Okrzei leśny plac zabaw.

jura krakowsko częstochowska z dziećmi

Co zwiedzać – Myszków i okolice

Poza Myszkowem nie brakuje miejsc wartych zobaczenia. W najbliższej odległości znajdują się budynki dworskie we wsi Będusz. Pochodzą one z przełomu XIX i XX wieku i zostały wybudowane z kamienia wapiennego. Obok znajduje się ogród angielski oraz takie zabytki, jak wieżyczka czy murowane czworaki.

Myszków leży niedaleko takich zabytków, jak ruiny zamku w Mirowie oraz odrestaurowany zamek w Bobolicach.

W Mrzygłodzie natomiast znajduje się Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Budowla ta pochodzi z XVII wieku. Można dopatrzyć się w niej wielu stylów, np. barokowego czy renesansowego.

Warto wybrać się do niewielkiej wsi Złoty Potok, która co roku w sezonie gromadzi bardzo wielu turystów. Znajdują się tam stawy, przy których można odpocząć. Obok nich są umieszczone pstrągarnie oraz budki z lodami. Do zabytków Złotego Potoku można zaliczyć Dwór Krasińskich, który przez kilka miesięcy w 1857 roku był miejscem zamieszkania jednego z najwybitniejszych polskich poetów romantycznych, Zygmunta Krasińskiego. Nieopodal położony jest Pałac Raczyńskich, który można obecnie jedynie oglądać z zewnątrz.

Będąc w okolicach Myszkowa, warto również zobaczyć takie miejsca, jak Zamek Ogrodzieniec, ruiny zamku w Olsztynie, Pustelnię we wsi Czatachowa czy wzgórze o nazwie Góra Zborów.

Myszków zabytki